پورتال مدیریت دارایی‌ها

پورتال مدیریت دارایی‌ها

فرایند مدیریت پیکربندی و دارایی سرویس که به اختصار با “SACM” شناخته می‌شود، یکی از فرایندهای اصلی ماژول Service Transition است که خود ترکیبی از دو فرایند زیر است:

  • مدیریت دارایی‌ها: فرایند مدیریت دارایی‌هایی که برای ارائه خدمات از آن‌ها استفاده می‌شود.
  • مدیریت پیکربندی: فرایند حفظ سوابق و ارتباطات بین دارایی‌ها که در مجموع سرویس‌ها را شامل می‌شود.

سامانه مدیریت دارایی‌ها، با نگهداشت دارایی‌ها و قابلیت تعریف نامحدود ارتباطات بین آن‌ها، هم در حوزه دارایی‌های Online و نیز Offline این فرایندها، استاندردهای ITIL را به طور جامع پوشش می‌دهد.

هدف کلی از فرایند مدیریت دارایی‌های Offline، پایش دارایی‌هایی است که توسط ابزار مانیتورینگ پایش نمی‌شوند. از نمونه‌های این موارد می‌توان به Rack ، UPS ، Generator، سنسورهای کنترل دما و رطوبت، Hot Spare Sites & Stores، ابزارهای Fire Fighting، OTP Token، Licenses، ILOs و بسیاری موارد دیگر اشاره نمود.

اما فرایند‌هایی که روی این دارایی‌ها تعریف می‌شوند بسیار مهم‌تر از عناوین آن‌ها می‌باشند. برای مثال چک دوره‌ای تمام موارد به همراه چک لیست آن‌ها به‌عنوان سابقه جهت گزارش‌گیری برای کنترل هزینه و مواردی دیگر و یا الزامات بسیاری از استانداردها مبنی بر انجام پایش اعم از لاگ، دیتا، موارد امنیتی آن‌ها و همچنین لزوم داشتن متولی مشخص به همراه لیست وظایف مربوط به هر نوع دارایی از مواردی است که این فرایند به آنها کمک می‌کند.

قابلیت‌ها:

  • امکان یگپارچگی این سیستم با پورتال سیمفا و سامانه گزارش‌گیری آن
  • امکان گزارش‌گیری و داشبوردسازی
  • امکان ایجاد رخداد و درخواست‌های مرتبط از طریق سرویس‌ها
  • امکان ارسال notification

وجود این قابلیت‌ها  به پیاده سازی هر چه بهتر فرایند و همین‌طور جهت مدیریت هرچه بهتر آن کمک شایانی می‌کند.

اسکرول