معرفی System Center Orchestrator

یک ابزار نرم‌افزاری اتوماسیون است که به کاربر اجازه می‌دهد نظارت و استقرار منابع مرکز داده را به صورت خودکار انجام دهد. به عنوان مثال، این سیستم قادر است به طور خودکار سیستم عامل‌های جدیدی را مستقر کند یا می‌تواند هشدارهایی را که قبلاً توسط (SCOM) ایجاد شده بود، به یک سیستم تیکتینگ رخداد ارسال نماید.

به عنوان یک مدیر فناوری اطلاعات، شما احتمالاً بسیاری از کارها و روش‌ها را برای سالم نگه‌داشتن محیط محاسبات خود انجام می‌دهید. ممکن است کارهای شخصی خودکار داشته باشید، اما به طور معمول، کل فرایند را انجام نمی‌دهید.

با System Center-Orchestrator  شما می‌توانید کارها و رویه‌های متفاوت را با استفاده از رابط کاربری گرافیکی Runbook Designer به هم پیوند دهید تا راه حل‌های قابل اعتماد، انعطاف پذیر و کارآمد را در محیط IT خود ایجاد کنید.

با استفاده از این محصول، شما می‌توانید:

  • خودکارسازی فرآیندها در مرکزداده خود، بدون درنظرگرفتن سخت‌افزار یا پلتفرم
  • استانداردسازی بهترین شیوه‌ها برای بهبود کارایی عملیات
  • اتصال سیستم‌های فروشندگان مختلف، بدون نیاز به دانستن نحوه استفاده از زبان برنامه نویسی و کدنویسی

پایگاه داده Orchestrator مرکز نصب این نرم‌افزار بوده که شامل تمام Runbookها، تنظیمات پیکربندی و لاگ‌ها می‌باشد. سرور مدیریت به عنوان یک لایه ارتباطی بین طراح Runbook و پایگاه‌داده Orchestrator مورد نیاز است.  یک یا چند سرور runbook مستقیماً با پایگاه داده ارتباط برقرار می‌کند تا Runbookها را بازیابی کرده و اطلاعات مربوط به مشاغل ایجاد شده از runbooks را اجرا و ذخیره کند. این سرویس وب همچنین مستقیماً با پایگاه داده Orchestrator ارتباط برقرار می‌کند و اتصال مرورگر وب را برای کنسول Orchestration فراهم می‌کند.

اتوماسیون با استفاده از runbooks:

Orchestrator به همراه سایر ابزارهای مرتبط در راهکار System Center ابزاری را جهت ساخت، آزمایش، رفع مشکل، توزیع و مدیریت در شبکه سازمان‌ها را فراهم می‌آورد. این فرایندهای خودکارشده، runbook  گفته می‌شود که می‌توانند به صورت مستقل عمل کنند و یا  runbookهای دیگری را آغاز کنند. فعالیت‌های استاندارد در هر راه‌اندازی Orchestrator تعداد قابل توجهی کنترل مانیتور، وظیفه و runbook  را ایجاد می‌کند که می‌تواند با رنج وسیعی از فرایندهای سیستمی یکپارچه گردند. هر فعالیت در runbook داده‌هایی را منتشر می‌کند که برای سایر فعالیت‌هایی بعدی در آن runbook قابل دسترسی است. از این اطلاعات منتشرشده (Published Data) برای قابلیت‌های پویا و تصمیم گیرنده می‌توان استفاده کرد. به عنوان مثال ایجاد ایمیل، هشدار، log file  و اکانت.

تصویر زیر یک runbook ساده را نشان می دهد:

با استفاده از ترکیبی از منطق در فعالیت‌ها و پیوندهای هوشمند ، می توانید هر منطقی را که سناریوی اتوماسیون خاص شما نیاز دارد را پیاده سازی کنید.

امروزه، تعداد کثیری از سازمان‌ها از Orchestrator جهت بهبود کارایی و کاهش هزینه‌های جاری و همچنین پشتیبانی از اهداف بین دپارتمانی خود بهره می‌گیرند. با استفاده از Orchestrator سازمان‌ها قادر خواهند بود تا عملیات کلیدی دپارتمان IT خود را خودکار کرده و آن‌ها را با دقت ارزیابی کنند.

Orchestratorدارای مولفه‌های زیر می‌باشد:

Management server: لایه ارتباطی میان Runbook Designer و پایگاه داده

Runbook server: سروری که روی آن یک instance از runbook در حال اجرا است Runbook Server ها به صورت مستقیم با پایگاه داده در ارتباط‌‌اند. به جهت افزایش ظرفیت و افزودنگی، امکان ایجاد چند runbook Server در یک محیط Orchestrator  وجود دارد.

Orchestration database: یک پایگاه‌داده SQL که شامل تمام Runbookهای ایجادشده، وضعیت آن‌ها، Log ها و اطلاعات تنظیمات Orchestration است.

Runbook Designer: ابزاری جهت ایجاد، ویرایش و مدیریتrunbook ها است.

Runbook Tester: یک ابزار run-time جهت آزمایشrunbook های تولید شده با Runbook Designer

Orchestration console: کنسول مدیریتی Orchestrator که اقدامات مدیریتی متداول همانند start و stop کردن runbookها و مشاهده وضیعت به صورت  real-timeدرآن صورت می‌گیرد.

Orchestrator web service: وب‌سرویس Orchestrator که یک سرویس بر اساس Representational State Transfer (REST) است و نرم‌افزارهای سفارشی‌شده را قادر می‌کند تا بتوانند به Orchestrator جهت اجرای runbookها متصل گردند. همچنین کنسول برای اتصال با سرویس orchestrator از آن بهره می‌گیرد.

Deployment Manager: از این ابزار جهت توزیعIntegration Pack ها، Runbook server ها استفاده می‌گردد.

دسترسی‌ها

برای دسترسی به orchestrator لازم است کاربران مطلوب به عضویت گروه پیش ساخته‌ای که در زمان نصب سرویس ایجاد می‌گردد افزوده شوند. مدیریت دسترسی کاربران و سرویس اکانت‌ها در تامین امنیت  System Center Orchestrator اهمیت بسیار بالایی دارد.

اسکرول